A meghitt karácsony dísze
2024. 12. 04. | Madarász RékaMíg régen szinte mindenki lucfenyőt díszített fel szentestére, addig ma már az számít ritkaságnak, ha valaki nem nordmann jegenyét választ. Az ára ugy...
A szúbogarak már évtizedek óta tizedelik a Sopron környéki lucfenyveseket, a Soproni Egyetem kutatói a TAEG Zrt. munkatársaival karöltve keresik a megfelelő védekezés lehetőségeit.
Hazánkban közel 110 féle szúbogár él, Sopronban a betűző és a rézmetsző szú okoz jelentős károkat a lucfenyvesekben. Prof. dr. Lakatos Ferenc, a Soproni Egyetem kutatási és külügyi rektorhelyettese, Pro Silva Hungariae díjas egyetemi tanár több évtizede kutatja a témát.
– A kilencvenes évek elején történt az első komolyabb pusztítás a környékünkön található lucfenyvesekben, amelynek az lett az eredménye, hogy a korábban az erdő mintegy egynegyedét alkotó lucfenyő napjainkra erősen visszaszorult, ma már csak néhány területen találkozhatunk vele – fogalmazott a rektorhelyettes. – A szúbogarak elsősorban a klímaváltozás miatt szaporodtak el. A jelenség nem egyedülálló, a környező országokat, Ausztriát, Csehországot, Szlovákiát is érinti. A megmaradt soproni lucosokra fokozottan figyelünk a Tanulmányi Erdőgazdaság munkatársaival együtt, rendszeresen monitorozzuk a bogarak mennyiségét.
A figyelmes erdőjárók mindezt szabad szemmel is jól láthatják, 12 helyszínre helyeztek ki szúcsapdákat, amelyekbe elsősorban a betűző szúk kerülnek bele, ám más szúfajok is csapdába esnek. Ennek segítségével meg lehet figyelni, hogy mikor kezdődik a rajzás, hány nemzedék fejlődik ki, hol vannak nagyobb mennyiségben, ami további károkozást jelezhet.
– Az utóbbi két–három évtizedben számos olyan szúfaj került be hazánkba, amelyek korábban nem voltak honosak nálunk – folytatta prof. dr. Lakatos Ferenc. – Ezeket is monitorozzuk rovarcsapdákkal, elsősorban azt vizsgáljuk, hogy okoznak-e károkat. Fontos, hogy nem mindegyik támadja meg az egészséges fákat, hanem csak a kivágott egyedeket, így nem okoznak olyan pusztítást, mint például a betűző szú. A szúfélék többsége nem károkozó, hanem az erdő természetes evolúciójának része.
Míg régen szinte mindenki lucfenyőt díszített fel szentestére, addig ma már az számít ritkaságnak, ha valaki nem nordmann jegenyét választ. Az ára ugy...
Zamatos, testes, illatos vagy gyümölcsös – legtöbben ezeket a jegyeket keressük egy jó borban. Egy azonban biztos: a soproni nedűk méltán híresek, bár...