A meghitt karácsony dísze
2024. 12. 04. | Madarász RékaMíg régen szinte mindenki lucfenyőt díszített fel szentestére, addig ma már az számít ritkaságnak, ha valaki nem nordmann jegenyét választ. Az ára ugy...
Barangolás a gyógyteák világában címmel tartott előadást a közelmúltban Mühl Nándorné a TIT-ben. A gyógynövények nagy ismerőjét arról kérdeztük, hogy a házipatikánkba milyen gyógyteákat érdemes összeválogatnunk.
Mühl Nándornénak már a nagyapja is gyógyszerész volt, akitől később édesapja vette át a lövői patikát. Margit néni a Semmelweis Egyetemen szerzett gyógyszerész diplomát, aztán toxikológus szakgyógyszerész lett. Egy ideig édesapja mellett dolgozott, később megpályázta a Béke úti gyógyszertár vezetését, ahol még ma is besegít.
– 1972-ben kezdtem teakeverékeket készíteni, amikor a sors úgy hozta, hogy gyógyszertári asszisztenseknek gyógynövény- és drogismeretet taníthattam – mesélte. – Akkor jöttem rá, hogy ez a tantárgy mennyire szép, és hogy mennyi érték is van benne. Minden gyógyteának a fő hatóanyaga mellett vannak mellékhatóanyagai, amelyek szintén kifejtik a maguk hatását, illetve egymás hatását erősíthetik.
A házipatikánkba Margit néni elsőként a kamillateát ajánlja, ami először gyulladást kelt, így fokozza az immunrendszer működését, hogy aztán még nagyobb energiával tudja csillapítani a fennálló gyulladást. Hatalmas segítség lehet gyomor- és bélhurut esetén. Kisgyermekeknél remek szolgálatot tehet egy enyhe kamillatea, melynek hatását édesköménnyel vagy ánizzsal tovább fokozhatjuk, előbbit a már kész teába tegyük bele összetörve!
– Szinte minden problémára létezik megfelelő teakeverék, ám az elkészítésükre nagyon oda kell figyelnünk, hogy azt a célt szolgálják, amire a teát alkalmazzuk – folytatta a gyógyszerész. – A kamillateánál is előfordulhat allergiás reakció. Ülőfürdő után például mindenképp ajánlott valamilyen kenőcsöt használnunk, hogy ne száradjon ki a bőrünk. Ha huzamosabb ideig fogyasztottuk (körülbelül fél év) a kamillateát, akkor tartsunk egy hónap szünetet, mert antibiotikus hatása miatt a „jó” baktériumokat is elpusztíthatja a bélben.
A szakembertől megtudtuk: influenzára a hársfateát ajánlják, a „nők teája” a cickafarkfű, a citromfű nyugtató, a csipkebogyó tele van értékes vitaminokkal, a szennalevél pedig hashajtó hatású.
Míg régen szinte mindenki lucfenyőt díszített fel szentestére, addig ma már az számít ritkaságnak, ha valaki nem nordmann jegenyét választ. Az ára ugy...
Zamatos, testes, illatos vagy gyümölcsös – legtöbben ezeket a jegyeket keressük egy jó borban. Egy azonban biztos: a soproni nedűk méltán híresek, bár...