A meghitt karácsony dísze
2024. 12. 04. | Madarász RékaMíg régen szinte mindenki lucfenyőt díszített fel szentestére, addig ma már az számít ritkaságnak, ha valaki nem nordmann jegenyét választ. Az ára ugy...
A téli hónapok két közkedvelt növénye a fokföldi ibolya és a ciklámen. Ragyogó színük vidámságot csal a szürke hétköznapokba, ráadásul még a gondozásuk sem igényel különösebb szakértelmet.
A fokföldi ibolya érdekessége, hogy sem nem fokföldi, sem nem ibolya. A hazánkban is népszerű szobanövény Kelet-Afrikában őshonos, és virága is csak hasonlít az ibolyafélékre.
– A laza, tápanyagban gazdag talajt kedvelő növény jól megvilágított helyen, és kizárólag 18 fok feletti hőmérsékleten érzi igazán jól magát – tudtuk meg Jády-Mórocz Lívia virágüzlet-tulajdonostól. – Annak ellenére, hogy kedveli a párát, ha vízcseppek érik húsos, szőrzettel sűrűn borított leveleit, azok foltosodhatnak. Éppen ezért alulról érdemes locsolni, a felesleges vizet pedig fontos leönteni alóla. Ha túlöntözzük, a virág alsó levelei kókadni kezdnek. Gyakran előfordul az is, hogy megnyúlnak a levelei, ami pedig arra utal, hogy nem kap elég fényt. A tűző napfényt szintén nehezen viseli, arra is foltosodással reagálnak a levelei. Ha ügyesen kezeljük a kis élőlényt, egész évben virágoztatható.
A ciklámen a hűvös évszakok virágzó szobanövénye. Szereti a nyirkos, tápanyagban dús talajt, és jelzi is, ha szomjazik. Emiatt gyakran túlöntözzük, ami – mint a növények többségénél – a pusztulásához vezet. Az igényeinek megfelelően locsoljuk alulról, és ügyeljünk rá, hogy ne álljon vízben!
– A ciklámen beéri a mérsékeltebb fényviszonyokkal, ami aljnövényzet-származására utal. Gondoljunk csak a soproni erdők védett kincsére, az erdei ciklámenre! – tette hozzá Jády-Mórocz Lívia. – Nagyszüleimmel még gyermekként kirándultam, amikor először éreztem az erdőt belengő finom, bársonyos illatát. A szobaciklámennél is előfordul, hogy illatos. Csodás, parfümöket felülmúló illata még maszkon át is érezhető.
Sokan sajnos csak egyéves szezonnövénynek tartják meg a cikláment, pedig – mivel évelő gumós növény – kis odafigyeléssel minden évben újra hajtatható és virágoztatható.
Míg régen szinte mindenki lucfenyőt díszített fel szentestére, addig ma már az számít ritkaságnak, ha valaki nem nordmann jegenyét választ. Az ára ugy...
Zamatos, testes, illatos vagy gyümölcsös – legtöbben ezeket a jegyeket keressük egy jó borban. Egy azonban biztos: a soproni nedűk méltán híresek, bár...