A programozás is lehet játék
2025. 02. 26. | Laklia-Szilágyi AndreaA programozás már nemcsak a felnőttek „játéka” – a legórobotok és a hozzájuk tartozó szoftver segítségével a gyerekek is kipróbálhatják magukat. A Pro...
Hogyan lehet közönyös „nem cselekvőből” aktív cselekvővé válni? – erre a kérdésre is keresték a választ a Soproni Széchenyi István Gimnázium fenntarthatósági témahetén. Fejes Martinez Kriszta tréner tartott workshopot a diákoknak.
Az esemény a Local Hero program része volt, amelyet az ALTEO Nyrt. támogat. Célja, hogy keretében hétköznapi hősöket neveljenek a fenntarthatóság témájában. A workshopot Szeberényi Andrea, a SZIG könyvtárosa és önismereti csoportjának vezetője szervezte.
A program első részében kérdéseken keresztül láthattak rá a tanulók a természetvédelemmel és a klímaváltozással kapcsolatos érzelmeikre, hiszen ezek nagyban befolyásolják, mit teszünk. A második blokkban azt elemezték, hogy mi akadályozza őket abban, hogy cselekedjenek, és a harmadik részben foglalták össze egy kamasz életében azt a hat kulcsterületet, ahol a legnagyobb hatással lehet a környezetére.
– Az első pontunk az volt, hogy „Csökkentsd az energiafelhasználásodat!”. Ehhez gyűjtöttünk ötleteket – részletezte Fejes Martinez Kriszta, a Hősök Tere Alapítvány tréningcsapatának vezetője. – Míg egy felnőttnél megoldást jelenthetne, ha leszigetelné a házát, addig amit egy tizenéves is megtehet, például az, hogy töltés után nem hagyja a telefontöltőjét bedugva a konnektorban. A „Csökkentsd a hulladékot!” célkitűzés legegyszerűbben úgy valósítható meg, ha nem termelünk annyi szemetet. A „Fogyassz okosan!” pontnál tudatosítottuk, hogy minden vásárlásunk egy döntés, tehát már azzal teszünk a környezetünkért, ha használtruha-üzletekben vásárolunk, vagy ha nem tartunk igényt a legújabb okostelefonra.
Ha okosan akarunk táplálkozni, akkor a kevésbé feldolgozott élelmiszereket és a kisebb ökológiai lábnyomot maguk után hagyó zöldségeket és gyümölcsöket választjuk. A „Közlekedj okosan!” pont alatt pedig megbeszélték, hogy a szülői fuvar helyett lehet gyalog, biciklivel vagy rollerrel is iskolába menni.
– A hatodik pont, mégpedig a „Hallasd a hangodat!” majdnem olyan fontos, mint az összes többi együttvéve, a kamaszoknál ugyanis elsősorban a kortárs a referenciaszemély, tehát hatással tudnak lenni egymásra, ha például kiállnak egy jó ügy mellett – tette hozzá Fejes Martinez Kriszta. – Ha valaki elkezd tenni a környezetvédelemért, azzal hat a szűkebb környezetére, ezzel pedig a társadalom egészére is.
A programozás már nemcsak a felnőttek „játéka” – a legórobotok és a hozzájuk tartozó szoftver segítségével a gyerekek is kipróbálhatják magukat. A Pro...
Szinte elképzelhetetlen, hogy Danka Péter Sándornak a rengeteg hobbija mellett hogy jut ideje a tanulásra is: táncol, drámafoglalkozásra jár, olvas, k...