Gyökeret eresztett a városban
2025. 04. 09. | Köves AndreaSajátos varázs, izgalmas történelem, mesélő műemléki házak, üde erdei környezet: csak néhány azok közül a jellemzők közül, amelyek Sopront idézhetik....
Tudja, hol van a Thurner Mihály utca? Vajon kiről nevezték el a Károlymagaslati utat? És ki volt István bíró? Sorozatunkban nevezetes soproni utcákon kalandozunk.
A Csengery és a Gyóni Géza utca között húzódik a mintegy 450 méter hosszú Király Jenő utca. A szakaszt dr. Király Jenő sebészről, a soproni Erzsébet Kórház igazgatójáról nevezték el 1991-ben.
Dr. Király Jenő celldömölki orvos családban született 1885. február 11-én. A pozsonyi líceumban járt középiskolába, orvosdoktori diplomáját a budapesti Pázmány Péter Tudományegyetemen szerezte meg 1908-ban. Műtősebészi képesítését 1911-ben kapta meg, majd budapesti kórházakban dolgozott alorvosként. Kimagasló munkájáért 1914-ben címzetes főorvossá nevezte ki a királyi biztos. Az első világégés idején a Vöröskereszt Szófiába küldte, ahol a missziós kórház vezetőjeként látta el a sebesülteket.
A soproni Erzsébet Kórház élére 1918. május 3-án nevezték ki. Az intézet építkezése még nem fejeződött be, így kezdetben a régi épületben, rossz körülmények között dolgozott. Az építkezés irányítása, a felszerelések beszerzése az ő feladata volt. Az új épület hivatalosan 1919. június 23-tól fogadta a pácienseket.
Horthy Miklós kormányzó egészségügyi főtanácsosi kinevezéssel ismerte el munkáját. Vezetése alatt a kórház országos színvonalú intézménnyé vált. A második világháború után neki volt köszönhető a kórház megújulása.
Dr. Király Jenő 1949-ig volt igazgató. 1953-ban elnyerte a Kiváló Orvos címet, 1961-ben az Elnöki Tanács érdemrenddel tüntette ki. A sebészeti osztályt 76 éves koráig, 1961-ig vezette. Ebben az évben nyugdíjba vonult. Munkáját nem hagyta abba, urológiai szakrendelést végzett; 1969. február 8-án a vizsgálóasztal mellett érte a halál.
Munkássága során ügyelt rá, hogy mindenki egyenlő bánásmódban részesüljön, egy visszaemlékezés szerint ezt mondta: „Az én osztályomon a paraszttal is úgy kell bánni, mintha gróf lenne!”.
Emlékét utca és a gyógyközpont sebészeti osztályán tábla is őrzi. A kiváló orvosi, szakmai és tudományos munkát végző soproniak munkáját évente Dr. Király Jenő-díjjal ismerik el.
(Írásunkhoz az Aranykönyvben, a Soproni Széchenyi István Városi Könyvtár honlapján és a Soproni Szemlében megjelent adatokat használtuk fel.)
Az utcasorozatban megjelent írásokat ezen az oldalon gyűjtöttük össze.
Sajátos varázs, izgalmas történelem, mesélő műemléki házak, üde erdei környezet: csak néhány azok közül a jellemzők közül, amelyek Sopront idézhetik....
Felavatták a 80 évvel ezelőtt Brennbergbánya határában mártírhalált halt erdélyi fiatalok új kopjafáját. Jó szerencsét! címmel tartottak szombaton túr...