A meghitt karácsony dísze
2024. 12. 04. | Madarász RékaMíg régen szinte mindenki lucfenyőt díszített fel szentestére, addig ma már az számít ritkaságnak, ha valaki nem nordmann jegenyét választ. Az ára ugy...
A tavasz és a kellemes időjárás egyre több embert a természetbe csábít, sokan kirándulnak, túráznak. Fontos, hogy erre alaposan felkészüljünk, így megelőzhetjük a későbbi problémákat. Ilyen felkészülés a kullancsok elleni védekezés is.
Mivel idén sem volt hosszan tartó hideg, a kullancsok nagy része túlélte a telet, így nyáron sok vérszívó várható – tavaly, tavalyelőtt is olvashattuk ezt a mondatot. De idén is megállja a helyét… Ráadásul megyénk (Zalával, Somoggyal, Vassal, Hevessel, Nógráddal együtt) a fertőzöttebb területek közé tartozik. A kullancsok általában 20–70 centivel a talaj felett, az aljnövényzeten, bokrokon élnek, és hőérzékelő sejtjeik segítségével ismerik fel az arra járó melegvérű állatokat, esetenként az embert, akiknek vérével táplálkoznak. A csípés nem jár fájdalommal, a legtöbben észre sem veszik.
– A legfontosabb, hogy megelőzzük a csípést – kezdte dr. Bodnár Judit, a Soproni Gyógyközpont kórházhigiénés főorvosa, infektológus. – A bőrünket fújjuk be kullancsriasztó sprével, a zokniba tűrjük be a nadrágunkat, szorosan záródó ruhát viseljünk, és arra is fújjunk a spréből! A tapasztalataink szerint a kullancscsípést észlelők egy része otthon távolítja el a bőrébe fúródott élősködőt, és – nagyon helyesen – ezt követően fertőtleníti a csípésnyomot, feljegyzi az időpontot, fotón rögzíti a kialakuló bőrelváltozást.
A kullancsok számtalan betegséget terjeszthetnek, a vírusok közül a kullancsencephalitis veszélyes, ugyanis agyvelőgyulladást okozhat. Négy fertőzöttből egy betegszik meg, és lehet kisebb-nagyobb tünete: láz, fejfájás, súlyos esetben tudatzavar, bénulások, görcsök. A legtöbben meggyógyulnak, de egyharmaduknak hosszabb távon fennmaradó idegrendszeri szövődményei is lehetnek. Hazánkban az elmúlt időszakban évi 10–20 ilyen bejelentett eset volt. – A betegség megelőzhető védőoltás-sorozattal. Közép-Európa rizikóterületnek számít ilyen szempontból, ezért ajánlott a kertben, fűben, erdőben többet tartózkodóknak az immunizáció – folytatta dr. Bodnár Judit. – A vírus a tejet adó állatokat is megfertőzi, így a nem hőkezelt tejtermék fogyasztásával is elkaphatjuk. Éppen ezért azt ajánljuk, hogy mindenki a pasztörizált termékeket fogyassza.
A főorvostól megtudtuk: a Borelia burgdorferi baktériumot is terjeszthetik a kullancsok, ezek felelősek a Lyme-kór kialakulásáért. A betegség tipikus tünete az öt centimétert meghaladó, kokárdaszerű bőrpír. Fontos, ha ilyet fedez fel, akkor azonnal keresse fel a háziorvosát, illetve a kórház infektológiai szakrendelését.
Míg régen szinte mindenki lucfenyőt díszített fel szentestére, addig ma már az számít ritkaságnak, ha valaki nem nordmann jegenyét választ. Az ára ugy...
Zamatos, testes, illatos vagy gyümölcsös – legtöbben ezeket a jegyeket keressük egy jó borban. Egy azonban biztos: a soproni nedűk méltán híresek, bár...