A meghitt karácsony dísze
2024. 12. 04. | Madarász RékaMíg régen szinte mindenki lucfenyőt díszített fel szentestére, addig ma már az számít ritkaságnak, ha valaki nem nordmann jegenyét választ. Az ára ugy...
Közeledik az az időszak, amikor már alig vagy egyáltalán nem is találnak eleséget maguknak a madarak. Az első fagyok beköszöntétől nagy szükség van a madáretetésre, ám nem mindegy, hogyan és mivel kínáljuk meg az éhező szárnyasokat.
– Csak akkor kezdjünk bele az etetésbe, ha azt rendszeresen tudjuk végezni a tél folyamán, hiszen a madarak visszajárnak oda, ahol egyszer eleséget találtak – figyelmeztetett Kalmár Sándor biológus, természetvédelmi szakember. Az etetési időszak a novemberi első fagyoktól kezdődik és általában április közepéig tart. Ha új helyen etetünk, akkor érdemes már kissé korábban elkezdeni, hogy odaszokjanak a madarak. Áprilisban beköszönt a költési idő, akkor feltétlenül be kell fejezni az etetést, különben „elkényelmesednek” a szülők, és a természetestől eltérő táplálékhoz szoktatják a madárfiókákat.
A téli etetőkön alkalmazható madáreleségek három nagy csoportba sorolhatók, melyeket együtt érdemes alkalmazni. Fontosak az olajos magvak, a nem sózott, nem pirított, magas olajtartalmú napraforgó, de jöhet a dió, a pisztácia és a mogyoró is. Vásárolhatunk téli magkeveréket is. A másik nagy csoport az állati zsiradék: a kacsa-, liba- és sertésháj, a sertés zsírszalonna vagy a faggyú. Gyümölccsel, elsősorban almával érdemes kiegészíteni a repertoárt. Ezeket ajánlott felszúrni a bokrok és fák ágcsonkjaira. A szakember javasolja a cinkegolyó használatát, szerinte rémhír, hogy beleakadhat a lába a madárnak. Viszont arra figyelmeztet, hogy soha ne adjunk a madaraknak kenyeret, kenyérmorzsát, péksüteményt, mert ezek fogyasztása veszélyes számukra. Sokan jó szándékból a vízimadarakat is etetik, pedig ez teljesen felesleges, hiszen a vízben találnak megfelelő táplálékot, a mesterséges eleségtől megbetegedhetnek.
Számos etetőtípus közül választhatunk. A rigók, a vörösbegy és a magevők jobban szeretnek a talajon táplálkozni, míg mások inkább a talajszint felett vagy az ágak között érzik jól magukat. Ennek függvényében választhatunk talaj-, tálcás vagy dúcetetőt.
A madáretetés nem csupán állatvédelmi szempontból jelentős, hanem pedagógiai szempontból is hasznos, hiszen a gyerekek az ablakból megfigyelhetik a madarak viselkedését.
Míg régen szinte mindenki lucfenyőt díszített fel szentestére, addig ma már az számít ritkaságnak, ha valaki nem nordmann jegenyét választ. Az ára ugy...
Zamatos, testes, illatos vagy gyümölcsös – legtöbben ezeket a jegyeket keressük egy jó borban. Egy azonban biztos: a soproni nedűk méltán híresek, bár...