Fajcserék az erdők túléléséért
2024. 09. 25. | Laklia-Szilágyi AndreaHosszan tartó aszályok, villámárvizek, extrém hőmérséklet – a klímaváltozás hatásait érezzük. A változások az erdőkre is kihatnak, ma már érdemesebb o...
A Soproni Egyetem botanikus kertjét ősszel is érdemes megcsodálni. Az egyedülálló növényritkaságok mellett a változatos színekben pompázó falevelek is páratlan látványt nyújtanak.
Az 1,7 hektáros területen elhelyezkedő botanikus kert rendkívül változatos növényállománnyal rendelkezik. Értékét növeli, hogy a kialakításától kezdve számos eredeti termőhelyről begyűjtött növényfajjal gyarapodott, illetve gyarapszik. Az elmúlt hetek viharos időjárása természetesen a botanikus kertet sem kímélte.
– Az esőzés önmagában még nem okozott kárt, sőt a növények örömmel fogadták a csapadékot a hosszú aszályos időszak után – tudtuk meg Péterfalvi Ágnestől, Tóthné Csécsei Katalintól és Cserpes Tamástól, a Soproni Egyetem botanikus kertjének munkatársaitól. – A kert számos idős faegyeddel büszkélkedhet, melyek közül van, amelyik több mint százéves, például ilyenek az alsó kert platánfái.
A vihar és az erős szél rengeteg faágat letört, ezért – a látogatók biztonsága érdeklében – egy hétvégére le is kellett zárni a kertet. Általánosságban is elmondható, és fel is hívják rá a látogatók figyelmét, hogy a kertben szeles, viharos időben a fák alatt tartózkodni balesetveszélyes, és ezt érdemes komolyan venni.
A botanikus kert most már szabadon látogatható, utánozhatatlan vizuális élményt nyújtanak a szépen színesedő falevelek.
– Tavaly szép hosszú őszünk volt, így sokáig nyomon követhettük a lombhullató fák és cserjék leveleinek színváltozását. Reméljük, ez idén is így lesz – tették hozzá a munkatársak. – Emellett érdekes termésekkel is találkozhatunk, legyen szó például az amerikai ámbrafa szúrós tokterméséről, a vadrózsafajok álterméséről vagy a különféle diókról.
Az egyetemi kampusz területén elhelyezkedő botanikus kert elsősorban – az itt oktatott tárgyaknak megfelelően – erdészeti jellegű. Az alsó kertben főleg Magyarország tipikus fa- és cserjefajai, lágyszárú növényei találhatóak meg, a felső kertben pedig Észak-Amerika és Eurázsia növényföldrajzi gyűjteményét tanulmányozhatjuk.
Hosszan tartó aszályok, villámárvizek, extrém hőmérséklet – a klímaváltozás hatásait érezzük. A változások az erdőkre is kihatnak, ma már érdemesebb o...
Kellemes illat és üde látvány fogadja a Lenck-villa látogatóit ősszel is a tavaly kialakított közösségi fűszerkertben, amelyet a Fűszerillatú órák ker...