Soproni Téma

Ingyenes közösségi hetilap  
Egészségeset, finomat
Ruskó Krisztián szerint aszalni sokfajta gyümölcsöt és zöldséget lehet. Fotó: Filep István

Régről ismert aszalt gyümölcs például a mazsola (szőlő) és a füge

Egészségeset, finomat

| Madarász Réka | Zöld Sopron

A gyümölcsök és a zöldségek tartósításának egyik legősibb módja az aszalás, melynek legenergiatakarékosabb változatához minden feltétel megvolt az idei hosszú, forró nyáron. Még nem maradtunk le semmiről: egy aszalógéppel akár most is nekiláthatunk.

Már az ókori görögök és rómaiak is aszalással tartósították élelmiszereik nagy részét – még a halat és a húst is. Egy tiszta ponyvát esőtől védhető, szellős helyen kiterítettek, az aszalásra szánt élelmiszert megfelelő távolságra egymástól a ponyvára helyezték, s hagyták, hogy a nap kiszárítsa. Régről ismert aszalt gyümölcs például a mazsola (szőlő) és a füge. A módszer azóta sem változott túl sokat.

– Azért is kedveljük annyira ezt az eljárást, mert rendkívül környezetbarát és energiahatékony – tudtuk meg Ruskó Krisztián őstermelőtől. – Aszalni bármilyen gyümölcsöt és zöldséget lehet, aminek van víztartalma, a módszer lényege ugyanis az, hogy a nedvességet – terménytől függően – negyven és hetven fok közötti hőmérsékleten lassan elpárologtatjuk belőle. Ha aszalógépünk van, a használati utasítás tartalmaz arra vonatkozó információkat, hogy mit, hány fokon érdemes aszalni. A szárítás következtében a terményben nem tudnak megmaradni a rossz baktériumok és a penészgombák.

Krisztián és felesége eladásra is készít aszalványokat: idén almát, körtét, fügét, szilvát és paradicsomot aszaltak.

– Mivel példátlanul forró nyarunk volt, a napon is tudtunk aszalni, ehhez ugyanis legalább harmincöt fokos hőmérséklet szükséges – tette hozzá Ruskó Krisztián. – Ilyenkor két dologra kell odafigyelnünk: az egyik, hogy a gyümölcsöket, zöldségeket védjük a rovarok ellen vagy egy szúnyog-, vagy egy még annál is sűrűbb szövésű hálóval, a másik pedig, hogy a termények körül legyen ventilláció, vagyis tegyük azokat egy rácsra. Ezzel az eljárással idén koktélparadicsomot tartósítottunk: félbevágtuk őket, és két teljes napig a napon hagytuk. Éjszakára természetesen bevittük zárt térbe, hogy ne ártson nekik a pára. A kész aszalványokat zárt, hűvös, száraz helyen kell tárolni, például befőttesüvegben. Így akár évekig sem veszítenek az élvezeti értékükből.

Tekintse meg kvízünket!

Kapcsolódó cikkek

Szarvasok az utakon

Szarvasok az utakon

2024. 10. 02.

Beköszöntött az ősz, ezzel együtt megnő a közutakon a vadbalesetek száma.