A meghitt karácsony dísze
2024. 12. 04. | Madarász RékaMíg régen szinte mindenki lucfenyőt díszített fel szentestére, addig ma már az számít ritkaságnak, ha valaki nem nordmann jegenyét választ. Az ára ugy...
Sok férfi, bár nem szereti, de hétvégenként szinte nemzeti sportként gyakorolja a fűnyírást. Nemcsak a szomszédok, de a gyep is hálásabb lenne, ha évi 5–6 alkalomra szorítanák vissza ezt a tevékenységet.
Ha azt szeretnénk, hogy szép gyepünk legyen, tartsunk mértéket a tápanyag-utánpótlásban és az öntözésben is!
– Először is azt érdemes eldöntenünk, hogy mi a célunk, és ennek megfelelő fűkeveréket válasszunk! – ajánlja dr. Tuba Katalin, a Soproni Egyetem Erdő- és Természeti Erőforrás-gazdálkodási Intézetének egyetemi docense. – Kisgyermekes családoknak mindig a sportkeveréket javaslom, ugyanis abban több a tarackoló fűféle, így jobban bírja a mechanikai igénybevételt. Ha egy idős házaspár díszkertjéről van szó, ők nyugodtan dönthetnek különféle pázsitok mellett is. Tudnunk kell, hogy az árnyéktűrő fűkeverék sem bírja a mély árnyékot, ezért kertünknek ezekre a területeire árnyéki gyeppótló telepítése javasolt, ilyen például a borostyán vagy a vinka.
A gyep alapvetően egyszikű fűfélékből áll, ám kaphatóak virágos fűkeverékek is, melyek kétszikű növények magjait is tartalmazzák, például a pillangós vagy a fészkes virágét.
– A gyep öntözése részben függ a típusától – folytatta a kertészmérnök. – A szárazságot leginkább a szárazságtűrő, utána a sportkeverék, aztán az árnyéktűrő fűkeverék bírja, a legtöbb locsolást pedig a pázsitok igénylik. Viszont arra is ügyeljünk, hogy ne öntözzük túl, mert az a gombák elszaporodásához vezethet. Ha a gyepben megjelenik a moha, az jelzi, hogy levegőtlen. Ezt okozhatja a nem megfelelő öntözés is. Ha nincs gyepszellőztető gépünk, ilyenkor gereblyézzük át alaposan, feltépve a levegőtlen részeket!
A szakember azt javasolja, ha bokros gyepet szeretnénk, vegyük alapul a nyugat-európai példát, ahol csak háromszor kaszálnak egy évben. A magasabb fű több oxigént termel, és több szén-dioxidot is köt meg, vagyis több a haszna. Ha időnként megvárjuk, hogy a fű kalászt hozzon, akkor pedig maga fogja kiszűrni azokat a fajokat, amelyek nem ehhez a környezethez adaptálódtak. A tápanyag-utánpótlásban ugyancsak a mértékletesség legyen a mérvadó: egyszer vagy maximum kétszer egy nyáron.
Míg régen szinte mindenki lucfenyőt díszített fel szentestére, addig ma már az számít ritkaságnak, ha valaki nem nordmann jegenyét választ. Az ára ugy...
Zamatos, testes, illatos vagy gyümölcsös – legtöbben ezeket a jegyeket keressük egy jó borban. Egy azonban biztos: a soproni nedűk méltán híresek, bár...