Soproni Téma

Ingyenes közösségi hetilap  
A lepkék védelmében
A nemzeti park területén számos védett, fokozottan védett lepkefaj él, mint például az ezüstsávos szénalepke- vagy a különböző hangyaboglárkafajok. Fotók: Madarász Enikő, Ambrus András

A növényvédőszerek használata miatt csökken a rovarok száma is

A lepkék védelmében

| Köves Andrea | Zöld Sopron

A természetjárók szívesen gyönyörködnek a színes lepkékben, megfigyelésük, számlálásuk azonban tudományos szempontból is fontos információkat árul el. A Fertő–Hanság Nemzeti Parkban is eredményes kutatásokat folytatnak ezen a téren.

Talán nem is gondolnánk, de a lepkék megfigyelésének, számlálásának a segítségével következtethetünk arra, hogy mi történik a természeti környezetünkkel, mit okoz a globális felmelegedés, előrejelezhetünk esetleges várható negatív változásokat is. Mindezt kutatja Madarász Enikő, a nemzeti park természetvédelmi szakreferense.

– A nemzeti park területén számos védett, fokozottan védett lepkefaj él, mint például az ezüstsávos szénalepke- vagy a különböző hangyaboglárkafajok – avatott be a részletekbe a fiatal szakember. – Ezekkel kiemelten foglalkozunk, ezért velük kapcsolatban úgynevezett populációökológiai vizsgálatokat végzünk, mely során meg tudjuk becsülni, hogy az egyes években mennyi egyed él az adott élőhelyen, milyen a rajzásuk dinamikája, valamint hogyan mozognak a területen. Az egyes évek között a populáció méretének változásából következtetni tudunk arra, hogy vajon megfelelő módon kezeltük-e az élőhelyüket, esetleg szükséges-e változtatnunk a módszereinken.

A kutató rámutatott, hogy az utóbbi évtizedekben a különböző növényvédőszerek, rovarirtók használata és az élőhelyek beszűkülése, átalakulása miatt egyre inkább csökken nemcsak a lepkék, hanem más rovarok száma is. Emiatt a még megmaradt, jó minőségű élőhelyek fenntartása rendkívül fontos. Adódik a kérdés, vajon mit tehetünk a kis kertekben a lepkék és a rovarok védelmében.

– A kertekben elég csupán azokon a részeken lenyírnunk a füvet, amelyeket közlekedésre használunk – javasolta Madarász Enikő természetvédelmi szakreferens. – Ha csupán „utakat” készítünk, azzal nemcsak időt és pénzt spórolunk, hanem kapunk egy élettel teli, virágos rétet is, amely amellett, hogy szép, nektárforrásul is szolgál ezeknek a fajoknak. Ha viszont valaki ezen felül is tenni szeretne, és szívesen részt venne a nemzeti park felméréseiben, csatlakozhat önkéntes csoportunkhoz, melyről bővebb információ a nemzeti park honlapján található. Nagy élmény a természetben való önkénteskedés! 

Kapcsolódó cikkek

Fűszerillatú délutánok

Fűszerillatú délutánok

2024. 09. 25. | Köves Andrea

Kellemes illat és üde látvány fogadja a Lenck-villa látogatóit ősszel is a tavaly kialakított közösségi fűszerkertben, amelyet a Fűszerillatú órák ker...