Soproni Téma

Ingyenes közösségi hetilap  
Suli mobilok nélkül
A Lackner-iskolában gördülékenyen kezdődött a mobiltelefonok reggeli leadása – az eszközöket biztonságos helyen őrzik. Fotó: Filep István

Fontos tájékozódni az online tér felelős használatáról

Suli mobilok nélkül

| Köves Andrea | Városi hírek

Az új tanévtől életbe lépett az a kormányrendelet, amely szerint az általános és középiskolások reggelente kötelesek leadni az internetezésre alkalmas okoseszközeiket a tanulás hatékonyabbá tétele érdekében. Annak jártunk utána, hogy vajon mindez miként néz ki a gyakorlatban.

A diákok a telefonjukat bevihetik az iskolába, ám rögtön le kell adniuk azokat osztályfőnöküknek vagy a kijelölt tanároknak. Bizonyos, előre jelzett esetekben megmarad arra a lehetőség, hogy az órákon tanulásra is használják azokat. Az általunk megkérdezett tanárok és szülők többsége támogatja az intézkedést, a felső tagozatos és középiskolás diákok még „barátkoznak” az új rendszerrel. Azon talán senki sem lepődik meg, hogy egyre több kutatás bizonyítja, a mobiltelefon használata az iskolában rossz hatással van a gyerekek teljesítményére, és a tanárok munkáját is megnehezíti, ha a diákok titokban „kütyüznek”, és nem az órára figyelnek.


– A Soproni Tankerületi Központ által fenntartott iskolák a jogszabályban meghatározott szempontok alapján a saját adottságaikra tekintettel járnak el, amit aztán a házirendjükben is rögzítenek – mondta a rendelkezés kapcsán Marek János tankerületi igazgató. – Mindez nem teljesen újdonság, hiszen nem új keletű problémáról van szó, az intézmények jelentős része eddig is alkalmazott olyan szabályokat, amelyek az okoseszközök iskolai használatáról rendelkeztek. Tapasztalataink szerint az intézkedés jogosultságát nemcsak pedagógiai szakmai szempontok, hanem szülői vélemények is alátámasztják.

Forrás Béla, a Lackner Kristóf Általános Iskola igazgatója is üdvözölte a rendeletet, amely nem előzmények nélküli az intézményben, hiszen az iskolában eddig sem engedték, hogy tanórák alatt saját célokra használják mobileszközeiket a diákok.

– Természetesen nem vitatjuk a digitális eszközök hasznosságát, így az online módon megoldható feladatok hatékonyságát, sőt az is lényeges, hogy tanulóink tájékozódjanak a közösségi média, az online tér felelős használatáról – hangsúlyozta az igazgató. – Ehhez felsőseink állami forrásból finanszírozott tableteket használhatnak. A mi iskolánkban gördülékenyen kezdődött a mobiltelefonok reggeli leadása, amelyet biztonságos helyen őrzünk a diákok hazameneteléig, hiszen természetesen a magántulajdon védelme is fontos számunkra. Ahogy azt sem kérdőjelezem meg, hogy az egyedül közlekedő diákok szüleinek megnyugtató, hogy iskola után mobiltelefonon utolérhessék a gyermekeiket.


Tekintse meg kvízünket!

Kapcsolódó cikkek