Az AI már itt van velünk
2026. 05. 27. | Laklia-Szilágyi AndreaA technológia fejlődésével beköszöntött a mesterséges intelligencia korszaka. Egyre többen használják a mindennapi élet során, de vajon milyen hatássa...
Hírek.
Versek szárnyán
Tizenkettedik alkalommal rendezték meg a Sarkady Sándor versmondó találkozót óvodásoknak és kisiskolásoknak hétfőn és kedden a Pedagógusok Soproni Művelődési Házában. A zsűriben Roskó Mária nyugalmazott magyartanár, Jávorszky Edit és Hartl Éva egyetemi docensek foglaltak helyet. A rendezvény szervezője, Grubitsné Cziráki Anett hangsúlyozta: az esemény egyik kiemelt célja, hogy a kisgyermekeket megtanítsák a versmondás szeretetére. A programot Filep Márk önkormányzati képviselő és dr. ifj. Sarkady Sándor nyitotta meg.

Adomány a gyermekosztálynak
Ambuláns vérnyomásmérő monitorral gazdagodott a Soproni Gyógyközpont Csecsemő- és Gyermekgyógyászati Osztálya. A Rotary Club Sopron adományozta a több mint félmillió forint értékű eszközt. A készüléket a civil szervezet képviselői adták át Gyenge Koppány elnök vezetésével. Dr. Betuker-Kámán Csilla, az Aranytallér Gyermekeinkért Alapítvány kuratóriumi elnöke dr. Gelencsér Éva osztályvezető főorvos jelenlétében köszönte meg az adományt, és elmondta: az ambuláns vérnyomásmérő monitort elsősorban a gyermekkori magasvérnyomás-betegség kivizsgálásában, valamint vérnyomáseltérésekkel járó egyéb kórképek diagnosztizálásában használják majd az osztályos és a járóbeteg-ellátás során.
Kulturális bemutató
25. alkalommal rendezték meg a sajátos nevelési igényű tanulók vármegyei kulturális bemutatóját a Liszt-központban. Múlt szerdán 6 intézmény diákjai léptek színpadra. – A rendezvény célja, hogy lehetőséget nyújtson a fiataloknak tehetségük bemutatására – mondta Horváth Lászlóné. A Kozmutza-iskola igazgatója arról is beszélt, hogy az intézmény büszkén ápolja hagyományait, a vármegyei kulturális bemutató pedig évről évre találkozási pont.
A rendezvényen részt vett dr. Farkas Ciprián polgármester is, aki beszédében kiemelte: a Kozmutza-iskola nemcsak Sopronban, hanem regionális szinten is meghatározó intézmény. Közös feladat, hogy a sajátos nevelési igényű gyermekek számára is biztosítsák a fejlődés lehetőségét.
Hamarosan visszatérnek
Dvořák A-dúr zongoraötösével varázsolta el a közönséget a Soproni Liszt Ferenc Szimfonikus Zenekar kamarazenekara a Magyar Zene Háza „Város a házban” című fesztiválján. Hamarosan nagyzenekari felállásban térnek vissza a fővárosba: július 1-jén Bartók Divertimento című művét és Poulenc Orgonaversenyét adják elő a Budapesti Orgonafesztiválon.
Ötödször bajnok az ETO
Az ETO FC Győr nyerte a labdarúgó Fizz Liga 2025/2026-os kiírását, miután a 33., utolsó forduló szombati játéknapján 1–0-ra győzött a Kisvárda vendégeként. Története során ötödször lett bajnok a Rába parti település csapata.
A bajnokság második helyét a Ferencváros szerezte meg. A fővárosi zöld-fehérek is begyűjtötték a három pontot a zárófordulóban, 3–0-ra verték otthon a Zalaegerszeget, de így is egy ponttal az ETO mögött végeztek.
A bronzéremért a Paks, a Debrecen és a Zalaegerszeg volt még versenyben. A tolnaiak hamar eldöntötték a harmadik hely sorsát, mivel már az első félidőben 3–0-ra vezettek a kieső Diósgyőr vendégeként, végül 3–1 nyertek, így megőrizték a forduló előtti érmes pozíciójukat.
A technológia fejlődésével beköszöntött a mesterséges intelligencia korszaka. Egyre többen használják a mindennapi élet során, de vajon milyen hatássa...