A szakma csúcsára jutottak
2024. 11. 27. | Elek SzilveszterÚjabb mestereket avattak városunkban. A Soproni Kereskedelmi és Iparkamara idén is több szakmában biztosított képzési lehetőséget, múlt héten egy aszt...
Tudja, hol van a Thurner Mihály utca? Vajon kiről nevezték el a Károly-magaslati utat? És ki volt István bíró? Sorozatunkban nevezetes soproni utcákon kalandozunk.
A Bolyai János utca a Béke utat és a Borsmonostori utcát köti össze Sopron Alsólövérek városrészén. A közterület már az 1873-as várostérképen szerepel az egykori Meyne kertészet bevezetőútjaként. Az 1885-ös várostérképen Seidenplantage (selyemplantázs), Szederkert néven is említik, a későbbi térképeken egészen a második világháború idejéig Meyne telep néven ismert (Meyne János kertészről, a telep üzemeltetőjéről nevezték el). Egy 1899-es újsághirdetés szerint bőséges választék volt itt gyümölcs-, útifasor- és díszfákból, valamint díszbokrokból is. A közterület 1947-től viseli Bolyai János nevét.
Széchenyi István kezdeményezésére országszerte ültettek szederfákat; a telep a selyemhernyógubók beváltóhelyeként működött. A szomszédos Borsmonostori utcában a mai napig áll az egykori Meyne telep egyemeletes, nyerstégla falú központi épülete (Landhaus), melyet 1891-ben Schármár János tervezett. 1910-ben megkezdődött a Meyne telep felparcellázása Wälder József városrendezési terve alapján. A terület jelentős részét az evangélikus egyház vásárolta meg, ezután épült ki a környékre jellemző, családi házas övezet néhány emeletes épülettel az 1920-as évek vége és 1944 között. A környék több telkét Boór Gusztáv és Nándor építőmesterek vásárolták meg, és az 1920-as évek mintarajzdivatjának megfelelően építettek rájuk családi házakat.
A Bolyai utca talán legszebb épülete, a 4-es számú ház kicsit korábban, 1910 körül épült Schármár Károly tervei alapján Bründl Ödön és Károly részére szecessziós stílusban, kétszintes elrendezéssel (később a tetőteret is beépítették). Az épületnek különösen szépen kidolgozott része az egyik utcafronti ablak kovácsoltvas díszítéssel. A mellette lévő, Borsmonostori utca sarkán álló ház különösen igényesen kidolgozott eleme a sarokrész csúcsdísszel, a tetőtéri homlokzati dísz és a faragott, díszes keretezésű padlásablak.
A Bolyai utca – Borsmonostori utca másik oldalán lévő sarokház 1931-ben épült Füredi Ferenc építési vállalkozó és ácsmester tervei alapján Bucher Ádám jogász, munkásbiztosítási tisztviselő, számvizsgáló és felesége részére a két világháború közötti neobarokk stílusban. Az alápincézett, háromszobás, verandás sarokház fürdőszobával és angol WC-vel készült. Zárt, csúcsdíszes sarokerkélye különösen igényes megoldás a szépen tagolt felületekkel. A második világháború után az épület homlokzati díszítéseit egyszerűbb formában állították helyre.
Az utca közelében áll a részben egy-, részben kétszintes modernista épület (Béke út 7.), amelyet Hárs György tervezett és épített saját családja számára 1928-ban. Ő Sopronban több jeles lakó- és középületet tervezett, többek között a nem messze lévő református templomot is.
A Bolyai János utca történetét ifjabb Nemes András, a Soproni Múzeum munkatársa mesélte el.
Bolyai János (1802–1860): A magyar tudomány egyik legnagyobb alakja, matematikus és hadmérnök. Bolyai Farkas fia és egyben tanítványa. Emlékét Sopronban tábla őrzi a Borsmonostori utca 4. számú ház Bolyai János utcai oldalán.
Újabb mestereket avattak városunkban. A Soproni Kereskedelmi és Iparkamara idén is több szakmában biztosított képzési lehetőséget, múlt héten egy aszt...