Soproni Téma

Ingyenes közösségi hetilap  
Az Ágfalvára vezető út története
Az Ágfalvi úton működött a vasöntöde is, amely sok embernek adott munkát. Fotó: Filep István

Sopronban járunk: 1897-ben és 1899-ben épültek meg a laktanyák

Az Ágfalvára vezető út története

| Munkatársunktól | Városi hírek

Tudja, hol van a Thurner Mihály utca? Vajon kiről nevezték el a Károly-magaslati utat? És ki volt István bíró? Sorozatunkban nevezetes soproni utcákon kalandozunk.

A mai Ágfalvi út környéke Sopron 1877-es városrendezési tervének megvalósítása után kezdett kiépülni, egyidejűleg a császári és királyi 13. tüzérezred laktanyájának (Frigyes főherceg laktanya, 1897) és a gyalogsági laktanya (1899) megépülésével. A tüzérségi laktanya 18 nagyobb és 13 kisebb épületből állt: ezek közül csak az egyik emeletes, két földszintes szárny és az egykori lovarda maradt meg. Az Ágfalvi úti megmaradt szárnyakban sokáig a Soproni Állami Gazdaság központja működött. Az épület belső szárnyában volt korábban a Free Disco Club (erre a 2000-es évek fiataljai még emlékezhetnek).

Az 1930-as években az 1. számú házban vendéglő működött. A mai Aldi helyén volt a soproni fésűsfonalgyár, amely Soproni Fésűsfonalgyár Vöslaui Fésűsfonalgyár Rt. Fióktelepe néven kezdte meg működését az 1930-as évek közepén. A gyár a mellette lévő Sopron–Graz Vasárugyár Rt.-vel (később Soproni Vasöntöde) sok embernek biztosított munkát a környékbeli falvakból. Az egykori fésűsfonalgyár tisztviselői és munkásai számára 1941-ben emeletes, zsalugáteres lakóházak készültek Franz Schuster tervei alapján. Az üzemnek saját uszodája és óvodája is volt. Az 1960-as években mintegy nyolcszázan dolgoztak itt. A 2000-es években megszűnt a termelés, és a gyárat 2011-ben lebontották.

Az egykori Soproni Vasárugyár Rt. egyemeletes épülete 1909-ben épült Alois K. Lang tervezésében és Schneider Márton kivitelezésében: itt irodák, laboratórium, műhelyek és munkásétkező volt. Fénykorát a két világháború között, illetve az 1960-as, 70-es években élte. 2001-ben szűnt meg itt a termelés: az épületegységek egy részét lebontották (a korabeli homokmű és a víztorony még áll), illetve a legkorábbi, emeletes épületszárny helyi védelem alá került. Hasznosítására több elképzelés született, ezek megvalósítása azonban máig bizonytalan.

Az egykori vasöntödével szemben helyezkedik el a Vasas sportpálya: 2018-ban a hozzátartozó épületet kibővítették, és új lelátó épült. Itt jelenleg az SC Sopron foglalkozik a tehetséges, fiatal futballistákkal.

Az 1866-ban létrejött soproni gázgyár új telephelyét (gázbontó) 1977-ben adták át a második világháború után megnövekedett fogyasztási igények kielégítésére. 1986-ban viszont megtörtént a földgázra átállás, így ez a telephely megszűnt, és az 1990-es évek elejétől fokozatosan beépült családi, majd társasházakkal. Az út másik oldalán az 1990-es évektől több üzem létesült, többek között az üvegiparral foglalkozó Hirschler Glas Kft., a műanyaggyártással foglalkozó ADS Kft., valamint a gépgyártással, acél- és lemezszerkezetek megmunkálásával foglalkozó Unimas Kft., amely pár éve új üzemcsarnokkal bővült, és területén napelemparkot is létesítettek.

A közelmúltban adták át az új elkerülőút lehajtóját, amely az Ágfalvi úthoz csatlakozik: ezáltal a gépjárműforgalomtól mentesül a városrész.

Az Ágfalvi út környéke a város egyik új családi házas övezete, amely a mai napig épül és folyamatosan terjeszkedik Ágfalva és a Kutya-hegy felé.

Az Ágfalvi út történetét ifjabb Nemes András, a Soproni Múzeum munkatársa mesélte el. 

Tekintse meg kvízünket!

Kapcsolódó cikkek