Soproni Téma

Ingyenes közösségi hetilap  
Mindig visszatér az alaphanghoz
– Az a soproni helyszín, amihez életem legtöbb jelentős eseménye kötődik, az egyértelműen a Liszt épülete – mesélte lapunknak Schárfy Zoltánné Halmos Erika. Fotó: Filep István

Halmos Erika – Azért szeretem Sopront – mert megtestesíti a harmóniát

Mindig visszatér az alaphanghoz

| Köves Andrea | Panoráma

Sajátos varázs, izgalmas történelem, mesélő műemléki házak, üde erdei környezet: csak néhány azok közül a jellemzők közül, amelyek Sopront idézhetik. Sorozatunkban a városhoz kötődő, közismert emberek vallanak soproniságukról. Ezúttal Schárfy Zoltánné Halmos Erikát, a ­Horváth József Alapfokú Művészeti Iskola zongoratanárát kérdeztük.

– Sopron számomra a harmónia, ami körülvesz a mindennapokban – kezdte Schárfy Zoltánné Halmos Erika. – Egy séta a belvárosban vagy a Lövérekben, túra a környező erdőkben, egy kerékpárkör Sopronbánfalván képes biztosítani az egyensúlyt, kisimítani a göröngyöket. Ha megkérdezik tőlem, van-e olyan hely Sopronban, ami a legkedvesebb, a sok közül nem tudnék választani, ám amihez életem legtöbb jelentős eseménye kötődik, az egyértelműen a Liszt épülete. Már diákként gyakran jártam benn. Vonzotta a fiatalságot koncertekkel, ifjúsági találkozókkal, rendezvényekkel, a pincében akkoriban zenés klub működött, több együttes, szakkör tevékenységéhez adott teret.

Életpályája meghatározó élménye maradt, amikor először szerepelt a nagyterem színpadán, zeneiskolásként itt zongorázhatott a nagyszerű Steinway zongorán. Játszhatott az akkor még meglévő orgonán is, kísérve az egykori Európa-hírű Liszt Ferenc Női Kart, mely szintén a Lisztben kapott próbatermet és koncertlehetőségeket. Ebben az épületben tárta ki először kapuit a ZENE*VÁR, amelyre mind a mai napig meleg szívvel emlékszik vissza.

– 2002-ben kezdeményeztem a soproni zeneiskola azóta is népszerű, kisiskolásoknak szóló hangszerbemutató-sorozatát, melynek több éven át a Liszt-központ nagyterme adott helyszínt – folytatta Halmos Erika. – Számtalan alkalommal muzsikáltam az épület több szegletében, a Liszt, Petőfi, Munkácsy, Széchenyi teremben egyaránt, kórusban énekelve, zongorakísérőként, kamaraegyüttesben vagy éppen a Soproni Liszt Ferenc Szimfonikus Zenekarban közreműködve. Mindig úgy éreztem, hogy ez a megfelelő közeg és légkör a zenéléshez.

Ugyanezt éli át a „másik oldal” képviselőjeként, nézőként is a Liszt-központban, szívesen meghallgatja helyi és vendég együttesek, művészek koncertjét, érdeklődik a kiállítások és irodalmi előadások iránt is.

Nagy értéknek tartja és élvezi a bőséges, változatos zenei kínálatot. Ahogy fogalmazott: – A Liszt számomra azt jelenti, mint a zenében az alaphang: bármerre, bárhogyan kanyarog a dallam, előbb-utóbb visszatér az alaphanghoz.

Schárfy Zoltánné Halmos Erika zenei pályafutása a soproni zeneiskolában indult. Már kisgyermekként elvarázsolta a zene és a zongora is. Korán elkezdte a társas zenélést, tanárai is felismerték tehetségét, így nem is volt kétséges és kérdéses számára a pályaválasztás. A Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskola után három évet a gödöllői zeneiskolában tanított, majd visszatérhetett szeretett városába és zeneiskolájába, ahol immáron négy és fél évtizede oktat.

Tekintse meg kvízünket!

Kapcsolódó cikkek

Egy boldog élet színtere

Egy boldog élet színtere

2025. 03. 19. | Köves Andrea

Sajátos varázs, izgalmas történelem, mesélő műemléki házak, üde erdei környezet: csak néhány azok közül a jellemzők közül, amelyek Sopront idézhetik....