Soproni Téma

Ingyenes közösségi hetilap  
Melegszenek a halastavak is
Népszerű hobbi a horgászat Sopronban – az Ibolya-tó vize is egyre melegebb, ezért folyamatosan vizsgálják a minőségét a szakemberek. Eddig nem volt tömeges halpusztulás városunk tavaiban. Fotók: Filep István

Folyamatosan elemzik a soproni horgásztavak vízminőségét

Melegszenek a halastavak is

| Laklia-Szilágyi Andrea | Panoráma

Az évről évre melegebb időjárás az élet számos területén érezteti hatását. Nem kivételek ezek alól a horgásztavak sem: a felmelegedett vizek az ország több pontján is a halak pusztulását okozzák. Sopronban is küzdenek a problémával.

Városunkat nyugodtan hívhatjuk a horgászok egyik fellegvárának, hiszen számos halastó várja a pecásokat. A Szalamandra-tavat, az Ibolya-tavat, a Kis-Tómalmot, a Nagy-Tómalmot, a Rákos-patak csatornáját, a Kardos-eret, az Ikva patakot és vízrendszerét a Sopron és Vidéke Horgász Egyesület tagjai gondozzák, a Fehér úti horgásztó a Pisztráng Horgász Egyesület kezelésébe tartozik. Előbbi vezetője, Magyar Szilárd lapunknak elmondta: a hőség mellett a gondot a hosszú, esőmentes időszakok és a nem kellő mennyiségű téli csapadék jelenti. A felmelegedés elérte az általuk fenntartott horgásztavakat is, azonban tömeges halpusztulásról nincs szó. – Minden ilyen jellegű problémát valamilyen környezeti sokk okoz. A felmelegedésen kívül lehet ez egy fertőzés, esetleg oxigénhiány. A nagy melegben az algák túlszaporodása is jellemző, mely további problémákat szül. Ezért folyamatosan figyeljük, elemezzük a vizek állapotát, és ha kell, saját eszközeinkkel (aggregátorral, levegőztetővel, vízforgatóval), valamint vízutánpótlással igyekszünk javítani a helyzeten – tette hozzá a szakember.

Környezeti adottságainak köszönhetően a Fehér úti horgásztónál más a helyzet. – Nekünk nincs ilyen problémánk. Fekvése miatt több fokkal hidegebb a tó vize, mint a többi környékbelié, ezért nálunk vízminőségbeli probléma, oxigénhiány vagy algásodás nem jellemző – válaszolta kérdésünkre Honyák Gábor, a Pisztráng Horgász Egyesület vezetője. Hozzátette, a rendszeres, szakemberek által végzett mérések is azt mutatták, hogy a tó és annak élővilága is jó állapotban van. Természetesen náluk is előfordult az elmúlt években, hogy a víz szintje 50–60 centiméterrel alacsonyabb volt az átlagosnál, ez ellen védekezni nem tudnak, az ősz és a csapadékosabb időszak beköszöntével a helyzet rendeződik.

Abban mindkét egyesület vezetője egyetértett, hogy ha tovább csökken a vízszint, a legjobb „ellenszer” a vízutánpótlás, víztárolás lenne. Nagy figyelmet fordítanak a haltelepítésre is – tervszerűen csak olyan halak kerülhetnek a vizekbe, melyek kibírják az intenzív hasznosítást, és a környezeti hatásokkal szemben is ellenállóbbak.

Országos probléma a kevés csapadék, a vizek egyre magasabb hőmérséklete és az intenzív párolgás. Honyák Gábor elmondta: a szakértők becslései szerint a magyarországi tavak akár 50 százaléka is kiszáradhat vagy a megszűnés szélére kerülhet a következő 10–15 évben. Valós megoldást vagy a probléma enyhítését a mennyiségi víztározók kialakítása és a Magyarországon áthaladó folyók lassítása jelentené.

Kapcsolódó cikkek

A legfontosabb a bizalom!

A legfontosabb a bizalom!

2024. 09. 25. | Huszár Judit

Mi az a digitális írástudás, és mire jó a mesterséges intelligencia? Mit tehet a szülő, hogy biztonságban tudja a gyermekét a világhálón? Hogyan ismer...