Soproni Téma

Ingyenes közösségi hetilap  
Lélekhangolás hegedűvel
Gyulai Melinda hegedűművész természetközelben szeret játszani Fotó: Soós Andrea

Lélekhangolás hegedűvel

| Köves Andrea | Kultúra

A zene segít önmagunk megismerésében, az önkifejezésben, és gyógyító erővel bír. Ebben hisz a Harkán élő Gyulai Melinda hegedűművész, aki egy különleges terápiás módszert dolgozott ki az elmúlt években.

– Életem nagy ajándéka, hogy hétéves koromtól hegedülhetek – mesélte Melinda. Nem egyszerű számára, ha önmagáról kell beszélnie, azt szereti, ha a muzsikájával fejezheti ki önmagát, a benne rejlő érzéseket, a számára fontos üzeneteket. Így volt ez már gyermekkorában is: – Már kislányként is felszabadítóan hatott rám a hegedülés. Nekem soha sem okozott gondot a gyakorlás, egyértelmű volt számomra, hogy a Zeneakadémia felé visz az utam. Már akkoriban is úgy szerettem játszani, ha természetközelben voltam. Különösen inspiráló számomra, ha a hegedűszó a madárcsicsergéssel, a forrás csordogálásnak a hangjával és egyéb erdei zajokkal keveredik. Játszottam zenekarokban is, de szép lassan rájöttem: nem az az én igazi utam. Néhány éve költöztünk Harkára, ahol meghitt otthonra talált a családunk az erdő közelében. Itt fedeztem fel, hogy milyen csodálatos, intim, ha nem a színpadon állok, és ott muzsikálok, hanem testközelben zenélek. Saját improvizációkat játszok, amelyek közben sokszor természeti képeket is vetítek. Mindezt meditatív céllal teszem: ennek hatására csökken az agyban a stresszközpont aktivitása, stabilizálódik az idegrendszer, és lelki–mentális felüdülést, élmény nyújt. Egy-egy zenélést jóízű beszélgetések zárnak, hiszen ez is része a terápiás muzsikálásnak. 

Mindez óriási élmény, gyógyító hatású mind a gyerekek, mind a felnőttek számára. Melinda 9 éves kisfia és 12 éves lánya is örömmel kóstol bele ezekbe a lélekhangoló muzsikálásokba. A legkedvesebb alkalmak a hegedűművész számára, amikor hétfőnként a Hova Tovább Alapítvány sérültjeinek játszik. Öröm nézni, hogy mennyire kinyílnak a különböző fogyatékkal élő fiatalok a terápiás zenélés során. Melinda a közeljövőben várandós anyukák számára is indít relaxációs zenei kurzusokat, hiszen a muzsika mind az anyukák, mind a babák számára nyugtatóan, felszabadítóan hat.

Kapcsolódó cikkek

Most vagy soha!

Most vagy soha!

2024. 03. 20.

Március 14-től látható a mozikban a Most vagy soha! című romantikus kalandfilm március 15-éről és hőséről, Petőfi Sándorról.

Monumentális alkotás

Monumentális alkotás

2024. 03. 20. | Kóczán Bálint

Nagyszabású élő koncertre készül Sárdy Barbara március 25-én az evangélikus templomban. A soproni előadóművész, zeneszerző magyar költők istenes verse...