Pécsváradi Ágnes: Hozzád haladva
2024. 09. 25. | Madarász RékaA közelmúltban jelent meg Pécsváradi Ágnes negyedik kötete Hozzád haladva címmel. A nyugdíjas tanárnő a riportkönyvek után egy jóval személyesebb témá...
Áttörés Piknik Sopronban. A szabadság álma és a vasfüggöny leomlása címmel a napokban jelent meg Matthew Longo amerikai politológus kötete magyarul is. A könyv a közép-európai rendszerváltozás egyik fontos eseményéről, a páneurópai piknikről szól.
Matthew Longo könyve tavaly novemberben jelent meg az USA-ban, idén februárban pedig Londonban is. A szerző sokrétűen, a történelmi hűséget szem előtt tartva, ugyanakkor személyes hangvétellel, keletnémet és magyar sorsokon keresztül mutatja be a piknik és a határbontás eseményeit. A kötet megírásában Nagy László, a Páneurópai Piknik ’89 Alapítvány titkára inspirálta a kutatót.
– Bő öt évvel ezelőtt Matthew Longo amerikai történész, aki korábban az Oxford, most a hollandiai Leideni Egyetem professzora, egy bécsi történész konferenciáról a határáttörés helyszínére látogatott egy csoporttal együtt. A helyszínen meséltem nekik a piknik történetéről, arról, hogy miként nyílt meg a szabadság kapuja a keletnémet „turisták” ezrei előtt – idézte fel Nagy László. – Matthew barátomat – hiszen közben barátokká váltunk – teljesen megfogta ez a történet, és megdöbbentette, hogy nem hallott se a piknikről, se a határnyitásról, pedig fél évig ösztöndíjjal Budapesten kutathatott történészek köreiben. Ekkor határozta el a kötet megírását.
A szerző öt évig dolgozott a témán, közel 100 interjút készített a piknik szervezőivel, politikusokkal, NDK-s menekültekkel, szemtanúkkal. Még az sem tántorította el, ha magyar dokumentumokkal kellett dogoznia, Hollandiában tanuló magyar diákok fordítottak le neki mindent, akiket saját maga fizetett. Végül megszületett a kötet.
– Szakmai életemben a határokat tanulmányozom, ezekről írok, így az első könyvemben az USA–Mexikó-határ történetét dolgozom fel – fogalmazott a szerző. – A piknik esetében az fogott meg leginkább, hogy ez egy háromoldalú esemény. Általában a határtörténetek kétoldalúak: állami határőrizeti szervek és a határátlépők vesznek részt benne. A piknik esetében nagyon érdekes az a tény, hogy ott voltak harmadik elemként a piknikesek, akik az állam ellen szervezkedtek. Számomra a pikniké a legmegindítóbb, legszebb határtörténet, amelyről eddig hallottam, ezt szeretném átadni világszerte minél több helyen.
A magyar kiadás a piknik 35. évfordulójára készült. Az angol nyelvű kötet idén elnyerte a brit George Orwell-díjat, amelyet az előző évben kiadott legszínvonalasabb, politikai tárgyú könyvnek ítélnek oda.
A soproni bemutatóról: – Szabadságot adtunk egy másik rab népnek – mondta Matthew Longo könyvének soproni bemutatóján dr. Farkas Ciprián polgármester. Az amerikai politológussal, valamint Nagy Lászlóval Bauer Bence, a Magyar-Német Intézet igazgatója beszélgetett. A múlt pénteki rendezvényen részt vett dr. Magas László, a Páneurópai Piknik ‘89 Alapítvány elnöke is, aki az akkori, 8 nyelvű felhívás egy példányát, valamint az egykori szögesdrót egy darabját is átadta Matthew Longónak. A kötet a Rubicon Intézet gondozásában jelent meg.
A közelmúltban jelent meg Pécsváradi Ágnes negyedik kötete Hozzád haladva címmel. A nyugdíjas tanárnő a riportkönyvek után egy jóval személyesebb témá...
Idén is változatos programokat kínáltak Sopronban a kulturális örökség napjain. Szeptember 21-én és 22-én megismerhették például a városháza, a megyeh...