Több mint egy múzeum
2025. 03. 05. | Laklia-Szilágyi AndreaAhol a modernitás és a történelem találkozik – a Soproni Múzeumnegyed kialakításával nemcsak a Fő téri épületek újultak meg, hanem a programlehetősége...
Oszvald Johanna Sára tehetségét számos versenyen szerzett első és különdíj bizonyítja. A 14 éves fuvolista az Emberi Erőforrások Minisztériuma által kiírt Nemzeti Tehetség Program pályázatán több mint félmillió forintos támogatást nyert.
Oszvald Johanna Sára 2. osztályos korában „jegyezte el” magát a fuvolával. Osztálytársának édesanyja, Jacsó Erika fuvolatanárnő – aki jelenleg is tanára a zeneiskolában – látogatott el az osztályba, és a hangszert hallva Hanna gyorsan döntött: ő is fuvolázni szeretne. – Hanna három lányunk közül a legfiatalabb és a legcéltudatosabb – mondta el Oszvald Enikő, Johanna édesanyja. – Nagycsoportosként kiválasztotta leendő tanító nénijét a Hunyadiban, majd 4.-ben ugyanilyen magabiztosan döntötte el, hogy a Berzsenyi német nemzetiségi osztályában folytatja tanulmányait. A jövőjét illetően is határozott: fuvolaművésznek készül, ezért Budapestre, a Zeneakadémia Bartók Béla Zeneművészeti Gyakorló Gimnáziumába felvételizik.
Hanna fuvolista pályáját az indulástól sikerek kísérik: legutóbb Bécsben, a Danubia Talents nemzetközi versenyén ért el 1. helyezést, Vácon egyéniben 3., a fuvola kvartett tagjaként pedig 1. helyet szerzett. Az országos Jeney Zoltán Fuvolaversenyen különdíjjal ismerték el tehetségét. Részt vett a Magyar Televízió Virtuózok című műsorában, ahol a legjobb 18 közé került. A legnagyobb elismerés azonban az Emberi Erőforrások Minisztériuma által kiírt Nemzeti Tehetség Program pályázatának elnyerése volt, ennek segítségével juthatott hozzá Hanna az új mesterhangszerhez.
– Nagyon sűrű a decemberi program – mesélte Hanna –, ezen a héten négy koncertem van. Fárasztó, de nagyon szeretem. Emellett fuvolista társaimmal – a soproni Holpár Annával és Major Júliával, valamint a győri Keszei Johannával – gyakran „örömzenélünk”. Augusztusban a városban léptünk fel, jártunk Ruszton is, és még adventben fellépünk a fertődi Esterházy-kastélyban is.
Hannának a zene nemcsak hobbi és majd választott élethivatás lesz, a mindennapokban is körülveszi: pedagógus szülei kórusban énekelnek/ énekeltek, legidősebb nővére, Petra gimnáziumi évei alatt elvégezte a kántorképzőt, Julcsi nővére énekel és önállóan tanult meg gitározni, öccse, Ágoston most kezdett fuvolázni. – Gyakran éneklünk együtt, tavaly szentestére Hanna állított össze egy ötszólamú, csengettyűvel kísért előadást – zárta az édesanya. – Látjuk, hogy a zene nagyon sokat ad Hannának és persze nekünk is. Nehezen engedjük el Pestre, de ha ez az útja, támogatjuk.
Ahol a modernitás és a történelem találkozik – a Soproni Múzeumnegyed kialakításával nemcsak a Fő téri épületek újultak meg, hanem a programlehetősége...
Színházi előadások, koncertek, táncbemutatók és izgalmas családi programok is várják az érdeklődőket a Soproni Tavaszi Napokon március 15. és április...